
KVARTALSBREV
Kvartalsbrev #4 2025
VÄRMEPROJEKTET
Som vi tidigare kommunicerat behöver föreningen en ny värmeanläggning för att ersätta de bergvärmepumpar som tjänstgjort i cirka 20 år. Ambitionen har varit att expandera bergvärmeanläggningen och ersätta oljepannan med en s.k. elpatron för spetsvärme. Med fler och större bergvärmepumpar samt fler och djupare hål i marken kommer en större andel av föreningens värmebehov att täckas av bergvärmepumparna men det finns fortsatt ett behov av spetsvärme exempelvis vid perioder med extrem kyla.
Det kombinerade elbehovet för bergvärmepumparna och en elpatron är mycket högre än nuvarande anläggning, främst beroende på elpatronen. Då denna elkraft inte finns tillgänglig från Nacka Energi i nuvarande överlämningspunkt krävs grävning och framdragning av nya kablar från närmaste större elcentral, vilket medför betydande kostnader, både för den initiala inkopplingen och för ett större el abonnemang med högre effektavgifter. Bara inkopplingen kostar över en halv miljon kronor.
Beräkningar visar att spetsvärmen mycket sällan kommer att behövas men det är svårt att teoretiskt beräkna exakt hur behovet kommer att se ut. Med en modern anläggning kommer föreningen i mycket högre grad kunna styra värmeproduktionen för att balansera behovet och minimera de toppar då spetsvärme behövs.
Tillsammans med ENEX (www.enex.se) har vi undersökt olika alternativ och kommit fram till en lösning vi anser är mest fördelaktig för föreningen på kort och lång sikt. Som tidigare planerats, borras nya hål i marken och fyra nya bergvärmepumpar installeras, men i stället för en elpatron blir oljepannan kvar tills vidare. Oljepannan är relativt modern och beräknas användas väldigt lite, eventuellt inte alls, vilket ger föreningen en pålitlig reservkapacitet om behov uppstår. Samtidigt kan vi på detta vis utvärdera och mäta det faktiska behovet av spetsvärme och elkraft för att i ett andra steg, ersätta oljepannan med en väl dimensionerad elpatron, sannolikt utan framdragning av ny kraft.
Att behålla oljepannan kan kännas fel för många men det är viktigt att komma ihåg att den inte kommer att vara i drift ofta eller alls. Nuvarande oljeförbrukning ligger på ca 13–15 m3 per år och den beräknade förbrukningen i nya anläggningen uppskattas till 0–1 m3 per år. Den nya anläggningen utformas så att oljepannan enkelt kan bytas ut när förutsättningarna tillåter detta.
Bygglov från Nacka Kommun för borrning av nya hål är klart men då de förändrade förutsättningarna inneburit försening kommer borrning att ske efter vintern och hela anläggningen vara driftsatt under hösten 2026. Avtal skrivs nu i december och förhoppningsvis kan borrning ske i april. En detaljerad tidplan kommer att kommuniceras i början av nya året.
NYA ENTRÉPORTAR
Efter snart 65 år i ur och skur är det dags för nya portar. Allt fler av dessa dörrar och karmar har blivit svåra och kostsamma att underhålla och reparera. Nya ekportar med samma utseende installeras i alla nio entréer preliminärt under februari. Samtidigt installeras nya dörrstängare för tystare och säkrare stängning samt tryckknapp för upplåsning från insidan.
IMD
De flesta medlemmar har registrerat sina e-postadresser i Nabos portal och därefter fått möjlighet att använda Propeyes app för att följa sin elförbrukning. Med statistik över IMD för de senaste fyra månaderna (augusti till november) kan vi se att elförbrukningen varierar kraftigt mellan olika lägenheter.
För att du ska kunna bedöma om din elförbrukning är hög eller låg i relation till dina grannar visas nedan den genomsnittliga förbrukningen per kvadratmeter (m2) för alla lägenheter i föreningen.
Ta det totala antalet kWh som förbrukats under en månad och dela detta med antalet kvadratmeter i din lägenhet för att få ett genomsnittsvärde som kan indikera om din förbrukning är hög eller låg.
Genomsnittsförbrukning/m2:
Augusti 2,43 kWh
September 2,45 kWh
Oktober 2,66 kWh
November 2,77 kWh
Notera att enstaka lägenheter har förbrukat långt över genomsnittet, i enstaka fall över till 9 kWh/m2.
BUDGET & AVGIFTER 2026
Budgeten för 2026 är nu klar och ingen förändring av medlemsavgifterna för 2026 föreslås.
I samband med införandet av IMD genomfördes i praktiken en höjning av avgifterna då varje medlem nu debiteras för den individuella elförbrukningen som tidigare ingick i avgiften.
Med anledning av föreningens olika renoveringsprojekt som pågått de senaste åren samt de generella kostnadsökningarna för allt från vatten och avlopp till el och soptömning, finns inte utrymme att sänka medlemsavgifterna för 2026 trots införande av IMD. Samtidigt bör noteras att höjningar av föreningens medlemsavgifter under de senaste åren har varit relativt låga både i relation till andra bostadsrättsföreningar och KPI (Konsument Pris Index).
SOPHUS & TVÄTTSTUGAN
Tyvärr måste vi återigen påminna om att endast hushållssopor får slängas i de stora sopkärlen och endast matavfall i papperspåsar (inte plast!) får slängas i de mindre sopkärlen!
Inget annat får slängas, dumpas eller lämnas i sophuset. Missbruk av sophuset medför kostnader för föreningen och olägenhet för alla medlemmar.
Även i tvättstugan och torkrummen påminner vi om allas gemensamma ansvar att hålla utrymmena städade och i gott skick. I tvättstugan finns tydliga instruktioner för hur lokalen och maskinerna skall städas och rengöras efter användning.
MÅLNING I KÄLLAREN
Många har noterat att någon spraymålat i ett cykelförråd inne i ett av våra skyddsrum. Detta resulterade i svarta färgfläckar samt en stark doft av lösningsmedel som fanns kvar i källarutrymmena under lång tid. Målning, speciellt med sprayfärg, ska ske i väl ventilerade utrymmen (vanligtvis utomhus) och absolut inte längst in i ett oventilerat skyddsrum som utgör ett allmänt utrymme!
TÄNK PÅ BRANDSÄKERHETEN
Advent och jul är ljusets stora högtid. Tyvärr är också december den månad då många bränder uppstår. Soteld, glömd spis och levande ljus är de vanligaste brandorsakerna under månaden.
Kontrollera brandvarnaren
Har du inte brandvarnare är det dags att skaffa en. Tänk på att testa dina brandvarnare ofta. En brand växer fort och en fungerande brandvarnare kan ge dig tid att agera. Kampanjen Aktiv mot brand har en gratis SMS-tjänst som påminner dig om att testa din brandvarnare. Du väljer själv med vilket tidsintervall du vill ha påminnelsen. Anmäl dig på: www.skyddadigmotbrand.se
Se till att ha rätt släckutrustning hemma
En viktig sak att tänka på om olyckan skulle vara framme är att se till att ha rätt släckutrustning hemma. Prioritera rädda och larma, men se alltid till att ha en brandfilt och en brandsläckare i hemmet.
Var försiktig med levande ljus
Tänk ett steg längre och byt ut mossan i adventsljusstaken, använd icke brännbara dekorationer. Levande ljus ska inte lämnas obevakade! En bra idé är att den som tänder ljusen även ansvarar för att släcka dem.
Prata med barnen om brandrisker
Barn kan tycka att det är spännande med levande ljus. Låt dem tända ett ljus men var med dem och berätta att de bara får tända ljusen när någon vuxen är i rummet.
Om du ska baka, håll ett öga på spisen
I adventstider har många fullt upp med julbak. Smör, margarin eller andra fetter som blir överhettade kan ge en våldsam brand. Den får inte släckas med vatten – lägg i stället på ett lock så att branden kvävs. Håll rent och förvara inte föremål på eller omkring spisen. Lämna aldrig något på spisen när du går från köket.
Tomtebloss
Tomtebloss kan verka ofarliga och gnistorna känns kanske inte så varma, men det är de. Gnistorna kan börja brinna och tomtebloss vållar brand lättare än vad många tror.
Om du har en gran, låt den inte torka
Om du har en julgran, se till att den har vatten. En torr gran är lättantändlig och kan börja brinna närmast explosionsartat.
Glada Julhälsningar,
Styrelsen Brf Insjön